• Illegale arbeid deuk in imago schoonmaakbranche
03 mei 2006
03 mei 2006

Illegale arbeid deuk in imago schoonmaakbranche

De Arbeidsinspectie heeft in 2005 bij bijna één op de vijf schoonmaakbedrijven illegale arbeid aangetroffen. Werkvergunningen ontbraken en dertien werknemers bleken te beschikken over vervalste papieren. Het rapport komt als een donderslag bij heldere hemel voor de schoonmaakbranche, die juist alle zeilen bijzet om illegale arbeid te voorkomen.

De controleurs bezochten 109 bedrijven die ondermeer hotels, vakantieparken, treinen en fastfoodketens schoonmaken. Deze werkplekken werden onder de loep genomen, omdat er tips waren binnengekomen over illegale arbeid. De wet werd het vaakst overtreden bij hotels, pensions en vakantieparken. Van de 59 bezochte werkplekken had 22 % de zaken niet op orde. Misstanden het vaakst voorkwamen bij de middelgrote bedrijven. Hieronder rekent de overheid ondernemingen met 50 tot 200 medewerkers. Bij de schoonmaak van treinen hebben de inspecteurs geen overtredingen geconstateerd.

Geschokt

Voorzitter Henk van Weerdenburg van Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdiensten (OSB) reageert geschokt: ‘Wij doen er alles aan om dit soort toestanden te voorkomen, zo hebben wij voor onze leden een speciale website, waarmee ze kunnen controleren of hun werknemers daadwerkelijk over een geldig identiteitsbewijs beschikken. Die hebben we samen met de marechaussee ontwikkeld.’

Woordvoerder Magda de Vette van de arbiedsinspectie twijfelt niet aan de oprechtheid van de OSB: ‘In onze ogen is de branche een actieve en wij weten dat de OSB heel streng toezicht houdt. Bedrijven moeten echt aantoonbaar al een tijd in de schoonmaak bezig zijn en wie zich niet aan de gedragscode houdt, wordt van de ledenlijst geschrapt.’

Deuk

De conclusie die de Arbeidsinspectie trekt, betekent volgens Van Weerdenburg een flinke deuk in het imago van de schoonmaakbranche: ‘We hebben er juist hard aangewekt om als sector om uit die sfeer te komen, ik ben ook verrast door dit rapport en vind het een raar verhaal. Onze leden doen er alles aan om dit soort zaken te voorkomen.’

De voorzitter beklaagt zich over het extra werk dat de strenge regelgeving met zich meebrengt. Hij wijst er op dat schoonmaakbedrijven een dubbele administratie moeten voeren, één voor hun zelf, maar ook één voor de klant. Van Weerdenburg: ‘Het wordt ons wel erg moeilijk gemaakt.’ Hij roept de Arbeidsinspectie op om samen met de OSB te werken aan goede en zo praktisch mogelijke naleving van de regels.

Het controleren van de papieren van de werknemers op echtheid, klinkt als een tijdrovend werkje, maar volgens De Vette hoeft dat niet: ‘Vraag als werknemer om het originele document en neem nooit genoegen met een kopie en kijk goed of er niet mee geknoeid is. Daarmee kun je in één klap een hoop fraude voorkomen.’Coenen Concept bouwt tandartspraktijk in Veldhoven

‘Interieur draagt bij aan optimale dienstverlening 5504 Mondzorg’

‘Niets is onmogelijk’. Dat is het motto van Lars van Breukelen.

Mkb’ers ontdek het internationaal talent in de regio!

What about the spouses?

Eindhoven gloeit nog na van twee prachtige, drukbezochte evenementen: DDW en Glow. De regio leeft en bruist, bloeit en groeit, onderneemt en innoveert en de toekomst lacht ons tegemoet.

Wim van Wessel maakt Wesco toekomstbestendig

Eigenwijze visie en werkwijze werpen vruchten af in schoonmaakbranche

De schoonmaakbranche is volop in beweging.

De duidelijke meerwaarde van Ergon-medewerkers

‘Ik zou willen dat ik er meer kon aannemen’

Bij het horen van de naam Ergon, denken veel mensen al snel aan de schoffelaars in de gemeenteplantsoenen.

Meten is weten

Nul40 on- en offline mediabureau in Eindhoven

‘Onze klanten hebben altijd rechtstreeks contact met senior adviseurs’